Get Social With Us
 

Serce Miasta – WARSAW ON AIR

Serce Miasta – WARSAW ON AIR

„Czym jest Serce Miasta? Miejscem, w którym zapadają najważniejsze decyzje? Miejscem, w którym krzyżują się największe ulice? Geograficznym środkiem, centrum? Największym węzłem przesiadkowym, z którego w godzinach szczytu wylewa się morze ludzi? Centrum miasta to bardzo umowna kwestia, może być ich nawet kilka, jednak serce ma się tylko jedno. W trakcie swoich lotów zobaczyłem je bardzo wyraźnie.”…

Powyższy cytat pochodzi z albumu fotograficznego WARSAW ON AIR, czyli cyklu zdjęć lotniczych wykonanych głównie z pokładów śmigłowców w trakcie moich lotów nad Warszawą. Pierwsze prace projektu powstały w październiku 2015 r nad ścisłym centrum i były to także pierwsze w takiej jakości nocne fotografie wykonane z powietrza – wzbiliśmy się najwyżej nawet na 900 metrów!

Kolejne moje sesje – wykonane w 2016 r na wysokość 3500 metrów – pozwoliły mi spojrzeć na miasto z zupełnie nowej perspektywy. Lecąc tak wysoko śmigłowcem miałem wrażenie, że pode mną znajduje się wielki, tętniący życiem organizm. Ta analogia nie tylko zmieniła moje spojrzenie na otaczającą mnie na co dzień przestrzeń, ale nadała też kształt albumowi moich zdjęć WARSAW ON AIR. O tym za chwilę.

Stare-Miasto-WARSAW-ON-AIR-6 Serce Miasta - WARSAW ON AIR

Łącznie w czasie wszystkich lotów powstało przynajmniej kilkanaście tysięcy prac. Nic dziwnego, że przeglądając je cały czas natykam się na takie, które wcześniej nie zwróciły mojej uwagi.

Ogromnym zaskoczeniem było dla mnie jednak odkrycie pewnego dnia w serwisie Fotopolska zdjęcia bardzo podobnego do jednego z moich kadrów – z tym, że wykonanego w roku 1944, po zburzeniu Warszawy! Zdjęcie przedstawiające z góry warszawskie Stare Miasto i okolicę. Powyżej oraz poniżej zobaczycie obydwa ujęcia, które dzieli 71 lat różnicy:

Stare-Miasto-WARSAW-ON-AIR-12 Serce Miasta - WARSAW ON AIR

Od razu wpadł mi do głowy pomysł, żeby zdjęcia na siebie nałożyć. Efekt był dla mnie porażający. W całym kadrze z 1944 na pierwszy rzut oka nie zobaczyłem ani jednego budynku, któremu nic by się nie stało. Spędziłem dobrych kilka godzin porównując jak zmieniło się Stare Miasto od czasu wojennych do WARSAW ON AIR.

Stare-Miasto-WARSAW-ON-AIR-8-1000x562 Serce Miasta - WARSAW ON AIR
Stare-Miasto-WARSAW-ON-AIR-4 Serce Miasta - WARSAW ON AIR

Postanowiłem nałożyć zdjęcia na siebie 1:1 – co okazało się dosyć problematyczne, ze względu na inny pułap, z którego zostały wykonane zdjęcia. Współczesne zdjęcie musiałem trochę porozciągać w różne strony, żeby jak najlepiej zgrywało się z historycznym. Efekt możecie zobaczyć przejeżdżając myszką po sliderze poniżej:

 Serce Miasta - WARSAW ON AIR
 Serce Miasta - WARSAW ON AIR

Poniżej możecie zobaczyć jeszcze Stare Miasto uchwycone w listopadzie 2016 r – w przedzimowych kolorach. Ciężko uwierzyć, że kiedyś wszystko w tym kadrze było ruiną…

Stare-Miasto-WARSAW-ON-AIR-13 Serce Miasta - WARSAW ON AIR

Serce Miasta

To tytuł jednego z rozdziałów albumu moich fotografii lotniczych WARSAW ON AIR, nad którym prace zajęły mi ostatnich kilka miesięcy, i który prezentuje pierwsze nocne lotnicze zdjęcia Warszawy wykonane z wysokości nawet 3km nad ziemią. Długo zastanawiałem się w jaki sposób podzielić zdjęcia w albumie. Ostatecznie zdecydowałem się porównać miasto do organizmu – dlatego poza Sercem Miasta w albumie znajdziecie także m.in. Płuca Miasta, Układ Nerwowy, czy Tkanki Miejskie 🙂

Poniżej przedstawiam kilka stron ze środka:

wew3 Serce Miasta - WARSAW ON AIR
wew4 Serce Miasta - WARSAW ON AIR
8-2-1000x783 Serce Miasta - WARSAW ON AIR

Format albumu to 24x33cm, a jego objętość to 256 stron. Tylko do końca miesiąca możecie zamawiać go w Warsaw Gift Shop’ie korzystając z DARMOWEJ WYSYŁKI! A już niedługo dowiecie się, gdzie odbędzie się wystawa nowych zdjęć wykonanych z wysokości 3000 metrów oraz premiera książki 🙂 Stay tuned!

promocja Serce Miasta - WARSAW ON AIR
  • Worm Nimda

    Polecam http://mapa.um.warszawa.pl i serwis historyczny. Po prawej stronie w tym serwisie można wybierać zdjęcia historyczne z różnych lat.

    • Poznałem niedawno tę stronę, wsiąkłem na kilka godzin 🙂 Fascynująca sprawa.

  • Wspaniałe zdjęcia, bardzo podoba mi się takie selektywne kolorowanie. Tak trzymaj!